Pozor na podvodníkov

Pozor na podvodníkov

Na internete nájdete tisícky internetových obchodov s obuvou, oblečením a doplnkami. Každý z nás má veľa možností, kde nakupíť. V tomto článku sa vám povieme pár tipov a poznávacích znakov, ako sa nenechať oklamať a prísť o svoje peniaze, pretože veľa z obchodov sú podvodníci a vy môžete ľahko prísť o svoje peniaze.

Kedy si dávať na internetový obchod pozor?

- na stránke internetového obchodu nenájdete kontaktné informácie. Väčšina obchodov s tzv. fake (falošným) tovarom uvedie na svojej stránke len kontaktný formulár. Nikde nenájdete informácie o firme, tel. číšlo alebo e-mailovú adresu. Väčšina naozajstných a overených obchodov uvádza svoje kontaktné informácie ako tel.číslo alebo e-mail na viditeľnom mieste: napr. horná alebo dolná časť stránky, aby ich zákaznik mohol kontaktovať a ľaho nájdeťe odkaz na kompletné kontaktné informácie.

- obchod ponúka možnosť platby len cez platobnú kartu alebo platobnú bránu, kde ste nútený zadať číslo vašej karty. V tomto prípade neodporúčame v žiadnom prípade v takomto obchode nakupovať! Samozrejme, sú tu aj výnimky - známe obchodné reťazce, ktoré určite poznáte aj z nákupných centier (tieto svoj tovar vo väčšine prípadov expedujú zo zahraničia, a tak vyžadujú platbu za tovar vopred).

- Chyba v jazyku. Väčšina podvodných obchodov má stránky takmer v každej krajine, v každom jazyku a na preklad používajú napr. službu google translate. Preto, keď si prečítate napr. obchodné podmienky, uvidíte značné chyby v jazyku. Taktiež ich systém nákupu je zle preložený, pre príklad: namiesto Celková suma uvidíte Total Price.

- Pokiaľ si nie ste obchodom istý, venujte aspoň 5 minút hľadaniu a čitaniu recenzií. Väčšina slovenských a českých obchodov využíva porovnávače cien, ako sú napr. heureka.sk, pricemania.sk, zbozi.cz. Nájdete tam recenzie od overených zákaznikov (kt. reálne v obchode nakúpili). Prípadne jednoducho využite vyhľadávač google.

- Podozrivé ceny tovaru. Uvedieme vám hneď niekoľko podozrivých prípadov:
1) Akcia na všetok tovar. Pokiaľ nejde o "akciový deň - obdobie) ako napr. black friday, položte si otázku, prečo by mal byť všetok tovaf v akcii 50-90%?
2) Výrazne nižšia cena ako iné obchody. Vždy si jednoducho môžete obchod porovnať s jeho konkurenciou, ak má obchod výrazne nižsie ceny ako celý zvyšok obchodov - pravdepobodne sa jedná o podvodný obchod. Samozrejme, výnimka môže byť, keď obchod ponúka posledné veľkosti z ponuky alebo staršiu kolekciu, ktorú potrebuje vyskladniť. Známe sú napr. prípady šíriace sa po sociálnej sieťi facebook na značku Ray Ban - fotka s okuliarmi a "sale" 90%, kde ponúkaju okuliare za cca. 13 dolárov (nehovoriac o tom, že obrázok vyzerá ako vytvorený za 2min v skicári). Žiaden reálny obchod vám takúto ponuku nikdy neponúkne.

- Dostupnosť tovaru. Zo zákona je Vám na slovensku každý obchod povinný viditeľne oznámiť, v akom období vám tovar dodá (skladom, do týždňa, do 14 dní a pod.). Podvodné obchody túto informáciu neobsahujú alebo uvádzajú veľmi vysoké obdobie - napr. 30+ dní.

Napísať komentár

Všetky polia sú povinné

Meno
Email (Nebude zverejnený)
Komentár
Odpísať kód